Otázky a odpovědi z trhu práce

Poradna

Poradna JD - ilustrační foto 715x318px

Na otázky odpovídá

Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Mgr. Běla Třebínová,
zjm. na problematiku handicapovaných a držitelů průkazů ZTP na trhu práce.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

hledám práci
Dobrý den.
Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti když mi chybí 14 dní do odpracovaného roku.Teď jsem odešla ze zaměstnání a před necelým rokem jsem byla v evidenci na pracovním úřadě pouze týden.
Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Monika
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Bohužel, nárok na hmotné zabezpečení v nezaměstnanosti Vám nevznikne, i když Vám chybí jen těch dnů 
práce a ZTP
Dobrý den,vím,že dotaz se asi bude opakovat,ale mám invalidní důchod 3stupně a nyní mohu pracovat jako asistentka na plný úvazek ,opravdu mohu bez obav zkusit pracovat,aniž bych se bála ,že mi důchod bude snížen?Děkuji
Dana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, pracujte bez obav.
zaměstnání a maminky
Dobrý den, v současné době jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, ale jsem těhotná a na neschopence. Naše firma se bude z malé části rušit a já i kolegyně, co čerpají mateřskou dovolenou dostaneme výpověď i s odstupným. Po dobu, co budu brát odstupné nemám nárok na podporu, ale mě zajímá jestli mám nárok na mateřskou a jestli ano jak se mi bude počítat a jestli si budu moci zvolit délku rodičovské dovolené. Dále jestli musím jít na prac. Úřad nebo jestli mi bude socialní a zdravotní poj. Platit stát bez toho abych byla na pracáku. Zaměstnaná jsem od ledna 2012 do současnosti. DĚKUJI
Pavla
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pokud se týká výpočtu mateřské dovolené a volby délky rodičovské dovolené, musíte se ptát na OSSZ (mateřská je dávkou sociálního pojištění) a na ÚP(na rodičovskou dovolenou). Neznám další věci rozhodné pro nároky na tyto dávky, proto nemůžu odpovědět. Dokud budete na neschopence (zřejmě do nástupu na mateřskou dovolenou), pak za vás bude placeno zdravotní i sociální pojištění. Dokud budete na neschopence, do evidence ÚP nemusíte a nic nemusíte hlásit.
CV a motivační dopis
Dobrý den,

Sepisuji CV do databáze, zde, na Jobdnes. Rád bych se zeptal, jak je asi vhodné sepsat průvodní dopis v případě, že jsem otevřený více druhům profesí a rozvíjení znalostí/ přizpůsobování se třeba i za chodu? Mám za sebou SŠ s maturitou v oboru elektromechanik, nechci se ale vázat jen k této profesi.

Děkuji moc za odpověď

Petr M. - otázka upravena poradcem
Petr M.
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Nedoporučuji Vám psát takto "univerzální" průvodní dopis. Pokud se hlásíte na místa s dokonce jinou profesí, vždy ho změňte!!!
nástup do práce
Dobrý den,

rád bych se informoval, zda-li je možné mít dva hlavní pracovní poměry souběžně. Jedná se mi o to, že mám podanou výpověď k 31.7.2014, ale nastoupit do nové práce bych měl již od 24.7.2014. Chtěl bych se zeptat, zda na těchto 7 dní mohu mít HPP u dvou zaměstnavatelů či to není možné. Pracovat budu fyzicky u nového zaměstnavatele, ale budu ještě dobírat dovolenou v staré práci.

Předem díky za odpověď! - otázka upravena poradcem
Pavel
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, lze to takto. (Dokládají to i nedávno probírané pracovní poměry lékařů :-)  )
ukončení zaměstnání
Dobrý den, dostal jsem výstrahu od zaměstnavatele , porušení kázně i přesto, že jsem nic neprovedl. Zároven mi vyhrožuje výpovědí 46 f.Mohu se nějak bránit? Když dam teď výpověď, protože jsem celou situaci znechucen. Může mě zaměstnavatel dát shora uvedenou také. Nebo co mám dělat? Dostanu potom podporu? Děkuji - otázka upravena poradcem
Honza
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den,  paragraf 46 zákoníku práce nemá odstavec f. Máte zřejmě na mysli par. 52 zmiňovaného zákona. Na svoji obranu můžete podat "odpor". Jinak pokud chcete dát výpověď, pak zřejmě nebude problém ve výpovědi dohodou, podporu pobírat budete, i když ve snížené procentní výši. Pokud by jste byl propuštěn ze zmiňovaných důvodů, podporu byste nedostal.
ukončení zaměstnání
Dobrý den, poslala jsem doporučeným dopisem výpověď. Zaměstnavatel ji nepřevzal a ta zůstala uložena na poště.Pokud mi bude dopis doručen zpět, bude běžet výpovědní lhůta nebo musím znovu zkusit doručit? Podána 4.7. ukončení poměru 30.9. 2014.Děkuji za info - otázka upravena poradcem
Zdenka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Čekejte obtíže. Jinak by to mělo být tak, že dopis bude považován za doručený a tím také by měla začít běžet výpovědní doba. Doporučuji ho ještě jednou donést osobně.
práce a ZTP
Nevim kam se obratit mam pravou ruku po trojite operaci tenisoveho lokte poprve v roce2009 a pak v roce 2011 ruka stale boli a bylo mi receno ze ji nesmim moc zatezovat na UP mi rekly ze mi mi nemohou dat ani praci uklizecky a duchod (castecny) mi nepriznaly .Jsem bez finacnich prostredku a praci kuli ruce najit nemohu poradte co mam delat a jak postupovat.
Lrnka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, zkuste ještě jednou požádat o přizání důchodu, od ledna se opět posuzuje trochu mírněji. Jinak si práci sežeňte sama, nečekejte na to, co vám ÚP doporučí. Pokud si na nějakou práci troufáte, vezměte ji. Pak také zažádejte o sociální dávky, abyste nebyla bez prostředků.
ukončení zaměstnání
Dobrý den,
jsem zaměstnán na HPP, teď jsem ve výpovědní dvouměsíční lhůtě. Při tom si přivydělám na dohodu, různé brigády, za které mám stejně do měsíce jen pár tisíc korun. Po uplynutí výpovědní lhůty se chci zaregistrovat na úp. Je nutné tyto brigády při evidenci na úp a žádostí o podporu nahlašovat (nebudu se v době evidence těmito brigádami přivydělávat). Vím, že kdybych si přivydělával v době evidence na úp, tak je hlásit musím. Jinak až si budu dělat daňové přiznání, musím tyto brigády, které jsou za pár tisíc hlásit účetní? Děkuji - otázka upravena poradcem
Míša
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, doporučuji (zvlášť pokud si nebudete těmi brigádami vydělávat) vše k datu konce výpovědi ukončit. Jinak tyto brigády hlásit musíte a pokud by předpokládaný příjem převýšil 4200,- Kč, pak ani do evidence nebudete zapsána. Na otázku daní nejsem odborník, musíte se zeptat účetní.
ukončení zaměstnání
Dobré odpoledne, končím v práci od příštího týdne. Musím na úp donést pracovní smlouvu? A moji výpověď k jejich založení do mé složky? Potřebují vědět důvod výpovědi?
Mirek
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Na všechny otázky odpovím ANO. Jen pracovní smlouvu nosit nemusíte, pokud budete mít rovnou s sebou zápočtový list.
ukončení zaměstnání
Dobrý den, zbývají mi do odpracovaných 6 měsíců asi 3 měsíce, co když dám výpověď a pak si zbylé 3 měsíce doplatím pojištění sama? Mám nárok na podporu potom, když se zaregistruji? Díkes
Marika
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano máte. Musíte však jasně doložit dobrovolné placení sociálního pojištění.
zaměstnání a maminky
Dobrý den,v říjnu mi končí MD.Chtěla jsem se zeptat,jak to je s podporou a případnou brigádou?Dítě mi do školky nevzali a nemám ani jiné hlídání.Můžete mi poradit jaké mám možnosti?Děkuji za odpověď
mirka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, podpora vám bude přiznána. Pokud budete při evidenci chodit na brigádu, nesmíte si přivydělat více jak 4250,-Kč/ měsíc. Po dobu brigády nebudete dostávat podporu, ale bude jen pozastavena, takže po skončení brigády budete dostávat podporu po zbytek podpůrčí doby. Ještě můžete zkusit zažádat o prodloužení RD, ale na podmínky se musíte informovat přímo tam, kde Vám RD přiznali.
alternativní úvazky
Dobrý den, jak je to s neplaceným volnem? Mám nárok na neplacené volno? A platí za mě v té době odvody, pojištění a tak a počítá se mi ta doba do dalších dnů dovolené, když bych byl doma třeba i přes měsíc, děkuji...
Dan
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, nárok na neplacené volno není, zaměstnavatel Vám to pouze může umožnit na základě oboustranné dohody. Pokud pracovní poměr trvá, pak je za vás placeno i zdravotní pojištění.
ukončení zaměstnání
Dobrý den, mám dotaz. Od 1.11.2013 do 30.4.2014 jsem byla evidována na ÚP, od 1.5.2014 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde mi bylo nyní sděleno, že se mnou k 4.7. ukončují pracovní poměr, výpověď ještě nemám podepsanou. Chci se zeptat, co v téhle situaci dělat. Předpokládám, že nárok na podporu nemám. A jak by to bylo s případnou nemocí v ochranné lhůtě do 7dnů? Děkuji moc
Kristýna
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud jste vyčerpala při předchozí evidenci celou podpůrčí dobu, musíte pracovat alespoň 6 měsíců, aby Vám vznikl nárok na novou podporu. Ochranná doba by ve vašem případě byla kratší, musela byste onemocnět hned po ukončení zaměstnání.
nástup do práce
Dobrý den, zajímá mne, pokud nastoupím na DPP na brigádu a jsem evidována na úřadu práce a mám podporu cca 3000,- Kč. DPP mi začíná od 9.6. a už jsem ji předložila na úřadu práce. Reálně začnu ale procovat až od 1.7., protože pro mne zaměstnavatel v červnu nakonec neměl práci. Přijdu už jen z titulu podepsání DPP o podporu v červnu, i když můj výdělek je 0 Kč? Děkuji.
Nikol Zárubová
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, jakmile nastoupíte a podepíšete DPP, pak se to bere jako začátek činnosti a i když nedostanete výplatu, bude pobírání podpory přerušeno.
zaměstnání a maminky
Dobrý večer, v září.2014 mi bude končit 3 RD, požádala jsem zaměstnavatele o neplacené volno do4 let věku dítěte, kterou však zamítl. Mám nastoupit do práce, nebo podat výpověď. Do práce nastoupit nemohu a RP jsem si zvolila na čtyři roky, protože jsem nevěděla, zda pro mne bude mít zam. práci. Jak mám přesně formulovat výpověď, zda výpověď z důvodu péče o dítě do4 let věku, nebo dohodou, na kterou nemusí zam. přistoupit? Je to soukromník. Když se po vyčerpání RP ve věku 4 let dítěte budu hlásit na UP budu mít nárok na podporu? Nebude mi nijak krácena? Děkuji
Marcela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Myslím, že ve vašem případě nebude zaměstnavatel mít námitky k výpovědi dohodou z důvodů péče o dítě. Po skončení RD vám i v tomto případě bude přiznána podpora, protože péče o dítě do věku 4 let je bráno jako náhradní doba zaměstnání.
ukončení zaměstnání
Dobrý den,

byla mi dána výpověď, paragraf 52 odst. g. Zřejmě tedy nemám nárok na podporu po dobu 6 měsíců. Chtěl bych se zeptat, z čeho se mi poté bude ta podpora počítat? Od toho zaměstnance, kde jsem byl naposled, tzn. před těmi 6 měsíci?

Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Tomáš
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

O Vašem problému mluví zákon o zaměstnanosti takto:

(2) Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání,

a) se kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen

pracovněprávní vztah z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci

zvlášť hrubým způsobem33); to platí i v případě skončení jiného pracovního vztahu z obdobného důvodu,

b) se kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen

pracovněprávní vztah z důvodu porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a zákoníku práce zvlášť hrubým

způsobem79),

Je tam nutné zaznamenat slovíčko PŘED ZAŘAZENÍM do evidence... Důrazně doporučuji co nejrychleji sehnat práci a vydržet v ní alespoň po těch 6 měsíců.

 m

práce a ZTP
Dobrý den,mám otázku a potřebuji poradit.u firmy pracuji 7rok,ale ze zdravotníchdůvodů jsem již 10měsíců na nemocenské.Vrátit se zpět do práce mi lékař nedoporučuje k,práce je pro mne nevyhovující.Mám2 roky do starobního důchodu co by jste mi doporučila.Firma mne nepropustí pouze když dám výpověď sama.Děkuji předem za odpověď marta
Marta
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud opravdu práci nezvládáte, pak se zkuste zeptat, zda by vás nepřeřadili na jinou, vhodnější práci, případně nezkrátili úvazek. Pokud to nebude možné, buďte v pracovní neschopnosti co nejdéle, případně zažádejte o invalidní důchod. Pokud ani to není možné, dejte výpověď ze zdravotních důvodů (až po skončení neschopnosti) a pokud neseženete jinou práci, pak vám nezbude, než setrvat v evidenci ÚP do nároku na starobní důchod.
hledám práci
Dobrý den, podepsala jsem smlouvu s modelingovou agenturou - pracuji jako modelka. Jak je to s odvodem pojištění, co když skončím - dostanu podporu? Děkuji
Klárka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Záleží na spoustě věcí. Nevím, jakou smlouvu jste podepsala a tak nevím, zda za Vás zaměstnavatel má povinnost pojištění odvádět...
hledám práci
Jsem vedena na úp, chci být vyřazena z evidence a nechci se stále dostavovat na úp. Šlo by to udělat tak, že bych si začala platit pojištění sama a zároveň mě vyřadili z evidence, nebudu jim potom muset nahlašovat nové zaměstnání?
Lůca
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, jistě. Být v evidenci ÚP není povinnost. Pak samozřejmě nové zaměstnání hlásit nemusíte.
ukončení zaměstnání
Dobrý den,

Prosím o radu. Jsem student kombinovaného studia, je mi 22let. Pracuji na HPP a posledního července to bude rok, školu samozřejmě nezvládám, ale finančně bych na tom byla bez práce špatně. Dovolenou ani volno si vzít už nemohu a na srpen i září bych prostě potřebovala volno, abych školu dodělala a nevyhodili mě, v práci nám šéf bere peníze za každou hjloupost a už se tam dá těžko po psychické stránce vydržet. Je možné, přihlásit se od 1.8 na ÚP a dostávat podporu, když mám status studenta, ale zároveň odpracovaný rok? Můžu asi až po škole, nebo když mě vyhodí co?
Děkuji za radu. - otázka upravena poradcem
Dominika
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud pracujete na HPP a chcete se přihlásit na ÚP, budete muset v zaměstnání skončit a to i když jste student.
rekvalifikace a vzdělávání
A ještě otázka jedna, mohu si udělat rekvalifikační kurz i když jsem nedávno na pracáku byl, pak 4 měsíce pracoval, tudíž nebudu brát podporu a chtěl bych se rekvalifikovat..To by mělo jít, ne? Jen se mi nebude posouvat podpůrčí doba...
Marian
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, máte pravdu. Na rekvalifikaci lze při evidenci ÚP nastoupit kdykoliv.
rekvalifikace a vzdělávání
Dobré ráno, mohu si udělat při evidenci na ÚP třeba i dva rekvalifikační kurzy? Jaký je postup? Dám příklad budu si chtít udělat rekvalifikační kurz na daně, mzdové věci a tak. Pak ale oni se podívají, co jsem kdysi dělal a dozví se, že jsem dělal účetního, ale já bych se v tom chtěl ještě víc zdokonalit, a dělal jsem ho před 10 LETY. A to SE TO toho moc změní. a k tomu mám vysokou ekonomickou, ale to dávno. Co se posuzuje při schválení rekvalifikačního kurzu- koukají na předchozí zaměstnání nebo na vzdělání? Děkuji
Marian
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, schválení konkrétního rekvalifikačního kurzu je věcí příslušného ÚP. Doporučuji osobní jednání, můžete zdůvodnit potřebu tohoto kurzu. O rekvalifikaci na účetnictví po 10 letech nečinnosti v oboru není nic neobvyklého, změnila se spousta zákonů. Klidně žádejte.
hledám práci
Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik si můžu přivydělat na DPP když jsem hlášená na ÚP na nepobírám podporu.
Děkuji - otázka upravena poradcem
Jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Maximálně 4200 Kč hrubého.
zaměstnání a maminky
Dobry den jsem tehotna na uradu prace zaregistrovana podpora my skoncila a ziju s pritelem ale nejsme svoji pritel ma plat kolem 16000 cisteho. byla jsem se ptat na socialce i na urade prace a tam my rekli ze nemam narok na zadne penize.ani na hmotnou nouzi. je to pravda?Muzete my nejak poradit? dekuji
Terka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, nejsem odborník na sociální dávky, takže Vám bohužel neporadím.
nástup do práce
Zdravím, tento rok jsem na ÚP od ledna 2014 (5 měsíců jsem pobíral podporu). V roce 2012 a 2013 jsem pracoval nonstop na HPP. Nyní jsem zaměstnán jako správce budovy už jeden měsíc. Chci z práce dát výpověď. Budu mít nárok na další podporu nebo až za 5 měsíců?? Děkuji
Karel
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud jste vyčerpal (a dle toho, co píšete vyčerpal) podpůrčí dobu, tak musíte opravdu odpracovat alespoň 6 měsíců, aby vám vznikl nový nárok na hmotné zabezpečení. Můžete pracovat i u jiného zaměstnavatele než u kterého pracujete zmiňovaný měsíc, ale doba musí být dodržena.
ukončení zaměstnání
Dobrý den, já reaguji na tu výpověď v té tříměsíční výpovědní lhůtě. no, jak mi můžou natáhnout výpověď ještě na 2 měsíce? Co když tam budu 2 měsíce a pak dám výpověď a zaměstnavatel se se mnou nedohodne na odchodu ze dne na den a já tam budu muset být ještě další 2, takže 4 měsíce?? Vždyť ve výpovědní lhůtě si můžu rozhodnout kdy odjedu,ne? A nikdo mě tam držet nemůže..
Matyas
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, trochu nerozumím otázce. Pokud odcházíte ve zkušební době, můžete skončit ihned. To je doba na začátku zaměstnání, nepřekračuje 3 měsíce. Pokud jde o výpovědní dobu, je opravdu 2 měsíce, může se prodloužit o dobu trvání např. pracovní neschopnosti, pokud se toho písemně nevzdáte... Asi došlo k záměně pojmů.
zaměstnání a maminky
DOBRÝ DEN, CHTELA BYCH ZISKAT INFORMACI... JSEM NA RODIČ. PŘÍSPEVKU, VYBRALA JSEM SI VARIATU 3 ROKY... MEMU SYNOVI BUDOU V ZAŘÍ 2 ROKY, MAM MOŽNOST NASTOUPIT OD ZAŘÍ DO PRACE NA HPP... CO BUDE S RODIC PŘISPĚVKEM??? PROPADNE NEBO UŽ NA NEJ NEBUDU MIT NAROK??? POPŘÍPADE MOHU POBIRAT RP A MIT HLAVNÍ PRACOVNÍ POMĚR??? DEKUJI ZA ODPOVED
- otázka upravena poradcem
PETRA
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, po dovršení věku 2 let dítěte - tedy v září, už nebude zkoumáno nic a můžete klidně nastoupit do práce a zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Více se zeptejte na místě, které vám příspěvek vyplácí.
rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den, dostala jsem nabídku práce jako řidička nákladního automobilu, k tomu je zapotřebí mít profesní průkaz v této práci mi byl řečeno že mi Uřad práce může profesní řidičák zaplatit. Tak se chci zeptat jakou šanci na to mám popř. s jakýma autoškolama ÚP spolupracuje a co vše potřebuji k žádosti. Předem díky za odpověd Kohoutková
Kohoutková
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pokud jste vedena v evidenci ÚP, může vám tento rekvalifikaci a profesní průkaz zaplatit. Obzvlášť, pokud dostanete příslib zaměstnání. To, s jakou autoškolou ÚP spolupracuje, musíte zjistit tam-každá pobočka ÚP má nasmlouváno jiné v závislosti na regionu. Žádost podejte přímo na ÚP a vezměte si  s sebou příslib zaměstnání od budoucího zaměstnavatele.
ukončení zaměstnání
Dobrý den dnes 26.6.2014 jsem byla odevzdat do práce neschopenku dostala jsem podepsat výpověd ke dnu 30.6.2014 sem ještě ve zkušební době 3 měsíců(výpověd jsem bohužel podepsala) . Chtěla bych se zeptat budu i nadále dostávat ještě nějaké peníze nebo mi budou platit pouze sociální a zdravotní do doby než budu zase zdravá. Děkuji
Denisa
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud vám vznikl nárok na placenou nemocenskou, peníze Vám budou vypláceny po celou dobu trvání pracovní neschopnosti.
nástup do práce
v práci mám mýt na zkráceném úvazku jen 30 hodin týdně tudíž 120 hodin měsíčně ale každý měsíc mám přes 130 hodin a v týdnu mi to dělá i 55 hodin smí to tak dělat zaměstnavatel?
Božena
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, zkopíruji přímo link na platný zákoník práce a příslušný paragraf: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast4h5.aspx
ukončení zaměstnání
Dobrý den. Pobírám od bývalého zaměstnavatele mnoho let doplatek za pracovní úraz. Chci se zeptat, jestli se mně bude tento doplatek počítat do příjmů pro výpočet důchodu.
Prosím ještě o zodpovězení další otázky. Z důvodu nadbytečnosti jsem byla propuštěna. Jsem evidována na ÚP. Je tento zaměstnavatel povinen mně nadále doplácet? Tehdejším rozhodnutím mně má být v případě, že v některém měsíci budu mít nižší výdělek než na původním místě (i u jiného zaměstnavatele) bude mně doplatek přiznán, maximálně do dovršení 65 let.Děkuji - otázka upravena poradcem
Vocnová
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

K Vaší první otázce: nejsem odborník na výpočet důchodu, otázku Vám zodpoví na OSSZ.

K druhé otázce: pokud jste byla propuštěna pro nadbytečnost, máte nárok jen na odstupné, pokud není smluvně upraveno jinak. Poté platí uzavřená smlouva.

zaměstnání a maminky
Dobrý den, chci se zeptat pokud dám v zaměstnání výpověď z důvodu péče o nezletilé dítě, dostanu podporu v plné výši? Děkuji moc za odpověď. Hana
Hana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, dostanete klasickou výši podpory v nezaměstnanosti.
práce a ZTP
Nastoupila jsem do práce z ÚP jako THP a krátce po nástupu do zaměstnání cca 2 měsíce) mi byl přiznán ID 3.st. V práci jsem zůstala, zvládala jse ji. Neuvedla jsem však, že pobírám ID. Nyní po změně vedení firmy mi je přidána práce "fyzická" ve skladu, kterou ale nezvládám. Chtěla bych rozvázat PP dohodou, obávám se, že na to vedení nepřistoupí. Jak co nejrychleji opustit PP, chci rozvázat PP dohodou ze zdravotních důvodů, mám jako argument použít přiznání ID 3.st. staré více než rok? Nyní čerpám dovolenou, práci po měsíci s přídavkem fyzické práce ve skladu zdravotně nezvládám. - otázka upravena poradcem
Stanislava
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den, klidně podejte výpověď klasicky s 2 měsíční výpovědní dobou ze zdravotních důvodů (klidně přiložte přiznání důchodu) a můžete odejít na neschopenku. Poté stačí písemně stvrdit, že netrváte na prodloužení výpovědní doby o dobu pracovní neschopnosti.

Pokud byste se přiznala, že máte onen ID, možná by vám dali i jinou práci, případně by vás nepřeřadili na práci, která vám nevyhovuje.

ukončení zaměstnání
Dobrý den.Nastoupil 29.1.2014 a onemocněl jsem 22.4.2014. Má nemoc stále pokračuje a ukončení nebudu moc nastoupit zpět do práce. Před tímto zaměstnáním jsem byl veden na ÚP. Za jakých podmínek mohu pokračovat v pobírání podpory v nezaměstnanosti. Musí být ukončení pracovního poměru z mé strany z důvodů zdravotních nebo musím mít ukončení ze strany zaměstnavatele? Děkuji Petr Š
Petr Š
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud je vaše nemoc delšího charakteru, zažádejte o invalidní důchod. Jinak můžete podat výpověď vy, klidně dohodou s vyznačením zdravotních důvodů. O tom, zda budete pobírat případnou podporu v nezaměstnanosti zatím nemůžu rozhodnout, netuším, zda budete mít splněny všechny podmínky. Pokud jste vyčerpal celou podpůrčí dobu, musíte mít odpracováno nejméně 6 měsíců za současného splnění odpracovnání 12 měsíců v posledních 2 letech....
hledám práci
v červnu jsem získal výuční list, na ÚP se mohu zaregistrovat již koncem srpna a nebo až 1. září když nenajdu práci? do kdy mám nárok na přídavky na děti když již studovat nebudu?
Jirka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Pokud se týká přídavků na dítě, nejsem odborník, nejlépe se zeptejte tam, kde Vám dávku vyplácejí.

Na ÚP se můžete registrovat již teď, nebo klidně až 1. září, evidence není povinností.

rekvalifikace a vzdělávání
Zdravím. Jak to bývá při době na podpoře s rekvalifikací. Dala jsem výpověď . A nyní jsem na podpoře asi 3 měsíce, co když si udělám kurz od 4 měsíce podpory, který bude trvat další 2 měsíce. Budu dostávat podporu další 2 měsíce navíc. Nebo co když si počkám až mi dovrší podpory 5 měsíců a pak od 6 měsíce začnu chodit na 2 měsíce na rekvalifikační kurz. Budu pobírat stále další 2 měsíce podporu a v jaké výši - 45%)? Díky moc
Marika
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
V podstatě máte pravdu. Pokud pobíráte podporu, na dobu rekvalifikace se její pobírání pozastaví a vy dostanete podporu při rekvalifikaci. Po jejím skončení budete nadále pokračovat ve standardní podpůrčí době. Výše podpory bude začínat na stejné výši, jako před přerušením.
hledám práci
Dobrý den. Mohu se zaregistrovat na ÚP dříve než opravdu odejdu ze stávajícího zaměstnání? Mohu třeba dát výpověď a během těch dvou měsíců výpovědní lhůty se zaregistrovat na úp? A je povinností úp hledat zaměstnání? Děkuji
Lucka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Nemůžete. Zaregistrovat se můžete nejdříve následující den po ukončení zaměstnání. Ano, povinností ÚP je hledat vám práci, ale musíte se také snažit aktivně i Vy.
ukončení zaměstnání
Dobrý den,
paní magistro, pokud uvedu při výpovědi dohodou zdravotní důvody, musí být tyto podloženy lékařským potvrzením, případně lékařskou zprávou? A druhý dotaz: Počítá se do uplynulých dvou let pracovního poměru i doba, kterou jsem byla v pracovní neschopnosti?
Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Magda Hellerová
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, potvrzení byste mít měla. K druhé otázce: pokud jste byla v době pracovní neschopnosti zaměstnancem, pak se ona doba do odpracované doby počítá.
nástup do práce
dobrý den,dostal jsem doporučenku z UP na práci u stav.firmy a ti mě hned první den potvrdili přijetí na doporučence,ale nedali mě vubec pracovní smlouvu, nevím ani mzdu,musel jsem hned ten den začít pracovat jinak by mě napsali,že nechci dělat,má otázka zní -kdy a jak se mám odhlásit z UP,když nemám tu pracovní smlouvu,vím že to má být do 3 nebo 8 dní,nechci aby mě vyhodili z UP,ale pusobí na mně nevěrihodně tento zaměstnavatel ,nebo mám odejít z této prácea nahlásit to na UP,nevyhodí mně,vždyt co je to za práci,když nemám pracovní smlouvu a vlastně tuto práci mě dohodil UP,mám obavy ,mám dítě,družku,pokud by neplatil mzdu jak uživím rodinu
martin
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, doporučuji konzultovat postup na ÚP, pokud jste nastoupil, měl jste dostat pracovní smlouvu ihned při nástupu do práce! Jinak musíte nahlásit nástup do práce do 3 dní, stačí písemně.
alternativní úvazky
Dobrý den,
počítá se dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti jako pracovní poměr na ÚP, započítává se do12 měsíců odpracovaných při nároku
na podporu?
Jak je to s placením sociálního a zdravotního u těchto dohod?
Děkuji - otázka upravena poradcem
Helena
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
U těchto druhů zaměstnání se jejich doba do odpracované doby pro účely přiznání hmotného zabezpečení počítají jen tehdy, pokud vznikne povinnost odvádět sociální pojištění, což je u DPP výdělek nad 10.000 měsíčně a u DPČ nad 2500 měsíčně. U takto vysokých částek mezd pak vznikne zaměstnavateli i vám povinnost odvádět zdravotní a sociální pojištění.
ukončení zaměstnání
Dobrý den,

jsem OSVČ. Jak mám tuto činnost ukončit. A přihlásit se na ÚP. Nějak si nevydělávám. Jak to mám ukončit a budu brát podporu? - otázka upravena poradcem
Michal
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, ukončete živnost na živnostenském úřadě. Podporu brát budete jen tehdy, pokud jste za sebe platil sociální pojištění a to alespoň 12 měsíců v posledních 2 letech.
ukončení zaměstnání
Jaká je výše podpory v nezaměstnanosti, když je zaměstnanec propouštěn pro hrubé porušení pracovní kázně. Zaměstnání u tohoto zaměstnavatele trvalo 12 roků.
Děkuji. - otázka upravena poradcem
M. Novotný
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Bohužel u této výpovědi není vyplácena žádná podpora v nezaměstnanosti.
ukončení zaměstnání
Dobrý den,
mohu dostat podporu, i když jsem pracovala poslední 2 roky na DPP s výdělkem nad 10.000 kČ A TUDÍŽ za mne i odváděli zd. a soc. pojištění?díky - otázka upravena poradcem
Petra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, pokud za vás bylo odváděno sociální pojištění, nárok na hmotné zabezpečení by vám vzniknout měl.
ukončení zaměstnání
Dobrý den, jakou dát výpověď ve výpovědní lhůtě, odcházím do lépe placené práce. kde najdu nějaký formulář, nebo je to dohodou? Mohu odejít ze dne na den? Díky. Matyas
Matyas
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pokud se se zaměstnavatelem dohodnete, můžete odejít ze dne na den. Jinak můžete být nucen k dvouměsíční výpovědní době, ve které ale můžete vybírat dovolenou a zároveň už pracovat u jiného zaměstnavatele. Formulář na to speciální není, můžete na internetu najít vzory jednotlivých druhů výpovědí.
nástup do práce
Dobrý den,

pracovala jsem 4 roky v jedné práci. Teď jsem v nové už 2 měsíce a 14 dní (jako tedy ve zkušební době), nyní jsem onemocněla (znáte to, celá rodina stůně a ta, která se o ně stará to odnese také:) teď se bojím, aby mě nevyhodili, co když se vrátím za 14 dní a dají mi výpověď, nebo co když se vrátím až za měsíc a řeknou mi, že se se mnou loučí..Není moc dobrá vizitka hned během 3 měsíců marodit!:(
- otázka upravena poradcem
Míša
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Bohužel se to stát může, zaměstnavatel vám může dát ve zkušební době výpověď i bez udání důvodu a po dobu pracovní neschopnosti se tato zkušební doba prodlužuje. Rozhodně pracovní neschopnost zbytečně neprodlužujte.
zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem zaměstnaná v zařízení kde mám ve smlouvě napsáno, že musím týdně odpracovat 40 hodin.Moje pracovní doba byla vždy 8 (8,5) hodin od rána do odpoledne (denní asistent). Nyní mi zaměstnavatel nařídil na prázdninový provoz z provozních důvodů přeřazení na jinou práci - 12 hodinovou službu tak jak bude třeba (i o víkendu). Jsem samoživitelka s 11letým synem. Pokud prý odmítnu, poruším tím pracovní povinnost. Má na to právo? Děkuji za odpověď
L.R.
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, našla jsem k vašemu případu příhodný jen par. zákoníku práce, kterým se můžete bránit: " (1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
ukončení zaměstnání
Dobrý den, paní magistro, řeším svůj zřejmně vnitřní boj... Podepsala jsem dohodu o ukončení PP podle § 49... Pracuji 20 let jako učitelka... Nyní po reorganizaci ve školství a mé nedostatečné kvalifikaci (nemám VŠ, jen SŠ pedagogickou) jsem propuštěna... S vedením mám velmi dobré vztahy, vždycky jsem pracovala nad rámec svých povinností...Myslíte, že není , v mém případě, nějaký důvod, který by mohl být uveden na dané Dohodě....?
Pokud by žádný důvod být nemohl, dostala bych na ÚP pouze 45% po dobu 5. měsíců, což by mě velice trápilo...za tolik let, dovolím si tvrdit, opravdu kvalitní práce...Děkuji vám za odpověď a přeji hezký den. Eva J. - otázka upravena poradcem
Eva
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, napadá mě jen důvod pro nadbytečnost, ale to by hodně záleželo na vedení, zda by na to přistoupilo, protože je na tento důvod vázána povinnost vyplatit odstupné. Pak může být uvedeno na dohodě, že odcházíte ze zdravotních důvodů, důvodů péče o nezletilé dítě nebo kvůli přestěhování. Netuším, zda by to byl váš případ, pokud ne, nastává vámi popisovaná situace.
ukončení zaměstnání
Dobrý den. Když nechci být vedena na úřadu práce a chci si platit zdr. a soc (nevím, jestli se platí) sama, tak musím něco nahlašet na úřadu práce. Nechce se mi tam dostavovat. A manžel mi nabídl, že by to za mne platil, tak jak mám postupovat? Děkuji
Alexandra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Na ÚP v tomto případě vůbec chodit nemusíte. Dojděte na zdravotní pojišťovnu a přihlaste se a také se na OSSZ přihlaste k dobrovolnému sociálnímu pojištění.
práce a ZTP
Dobrý den, mám PID IIIst. z LPK mám pokles pracovní schopnosti o 70% a není schopen vykonávat práci za zcela mimořádných podmínek, mohu si hledat práci např. recepční, ostraha, nepřijdu o přiznaný důchod? Děkuji za odpoveď.
Marta
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, můžete si přivydělat kolik chcete. O důchod nepřijdete.