Otázky a odpovědi z trhu práce

Poradna

Poradna JD - ilustrační foto 715x318px

Na otázky odpovídá

Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Mgr. Běla Třebínová,
zjm. na problematiku handicapovaných a držitelů průkazů ZTP na trhu práce.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

práce a ZTP
dobry den jsem v castecnem invalidnim duchodu a castecne také pracuji pocitaji se obe tyto platy do starobního duchodu dekuji za odpoved
pavla
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, vzhledem ke složitosti odpovědi a neznalosti všech vašich dat vás odkáži na nejblišší OSSZ, kde vám poskytnou patřičné informace týkající se výpočtu důchodu.
zaměstnání a maminky
Dobrý den, prosím poraďte, co se stane, pokud podám zaměstnavateli 2 měsíční výpověď, lhůta běží a pak třeba za měsíc dostanu od lékaře neschopenku z důvodu rizikového těhotenství. Bude mi po celou dobu neschopenky vyplácena nemocenská a jak je to pak s mateřskou a rodičovskou? Děkuji moc
Karolina
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, máte pravdu. Po celou dobu vám bude vyplácena neschopenka a pokud ji nepřerušíte, bude pak následovat mateřská dovolená. Rodičovský příspěvek pak můžete pobírat po skončení klasické mateřské dovolené.
zaměstnání a maminky
Dobrý den, už dva roky jsem na mateřské dovolené. Tento měsíc jsem dočerpala rodičovský příspěvek. Chtěla bych ale ještě rok zůstat s dítětem doma, což jsem zaměstnavateli nahlásila už při odchodu na mateřskou. Problém s tím nemá, jen mě občas potřebuje na nějakou práci (dělám v kulturní oblasti). Můžeme tedy podepsat dohodu o provedení práce (šlo by o stejné místo, na kterou mám uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou)? Děkuju K.L.
Kamila
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, takto to samozřejmě lze. Dejte si při podpisu pozor na to, aby nová smlouva nerušila smlouvu starou.
zaměstnání a maminky
DOBRÝ DEN...JSEM 14 DNÍ VEDENA NA ÚP PO MATEŘSKÉ DOVOLENÉ.......PO JAKÉ DOBĚ BY MĚL ZAMĚSTNAVATEL NÁROK ZA MĚ BRÁT DOTACE Z ÚP?

- otázka upravena poradcem
LÍDA
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, to je složité, ale většinou jde o nejméně 3 měsíce v evidenci. Záleží hlavně na dohodě mezi ÚP a potenciálním zaměstnavatelem, doba může při vzájemné dohodě a smlouvě kratší.
ukončení zaměstnání
Dobrý den,
je mi 18 let a mám brigádu přes Dohodu o provedení práce (DPP). Chtěla bych ji předčasně ukončit kvůli studiu, které bych s víkendovou brigádou nestíhala. Na září mám napsané směny na první dva víkendy, u jejichž zadání jsem upozorňovala, že si nejsem jistá, jak to zvládnu. Nadřízený mě ale odbyl, že o víkendu do školy nikdo nechodí a směny mi napsal. Včera, tedy týden před první směnou v září, jsem nadřízenému psala, že chci DPP předčasně ukončit kvůli studiu. Jediné, co mi odpověděl, bylo, že za mě bohužel nestihne najít v tak krátkém termínu náhradu. Má právo mi odchod zakázat? Jsem povinna ´odsloužit´ i směny v září, nebo je to prostě jeho problém, o který se já nemusím řešit? V práci jsem něco málo přes 2 měsíce, dala by se uplatnit možnost okamžitého odchodu, která funguje v normálním pracovním vztahu do 3 měsíců (zkušební lhůta)?
Děkuji předem. - otázka upravena poradcem
Elda
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, podejte výpověď písemně. Pak je povinen vás pustit. U DPP nelze uplatnit zkušební dobu.
ukončení zaměstnání
od roku 2009 pracuji jako zdravotní sestra u soukromníka dne 31.8.2014 jsem dostala výtku dle §52f (dle mě ne zcela oprávněně) s návrhem od zaměstnavatele, že mám odejít sama a výtku stáhne bylo mi řečeno, že budu pod neustálou kontrolou a tlakem, který neustojím a zhroutím se..Podle mě jde o vyhrožování, ale nemám svědka a st. sestra, která u toho byla toto jednání zajisté popře. Nevím jak mám postupovat jsem živitelkou rodiny, neboť manžel je plně invalidní. Zatím nové zaměstnání nemám. Pokud dám klasickou výpověd s 2 měsíční lhůtou na kratší se zaměstnavatel nechce dohodnout. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a v jaké výši. Pokud by mi dal výpověď dle dle §52f nárok na podporu mít nebudu. Rozumím tomu dobře?
Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
Darka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, výpověď pro porušení pracovní kázně můžete dostat až po druhé výtce. Můžete se proti ní také ohradit. Zkuste poprosit staniční sestru, aby se za vás postavila. Pokud to nepůjde a zaměstnavatel na vás vyvine tento nátlak, braňte se, jednejte jen se svědky. Zkuste se nechat přeložit na jiné oddělení, pokud by to váš problém vyřešilo. Jinak máte pravdu, pokud dáte sama výpověď, podporu dostanete, ale ve snížené procentní výměře. Pokud dostanete výpověď podle par. 52, nárok na podporu mít půl roku nebudete.
nástup do práce
Dobrý den,
na úřadu práce jsem evidována 2 roky. Nyní nastupuji do nového zaměstnání. Jaké dokumenty musím novému zaměstnavateli dodat?
Moc děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Marcela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Určitě budete potřebovat občanský průkaz a dále všechny dokumenty, které vám vystaví na ÚP. Jinak gratuluji k získání zaměstnání a přeji hodně štěstí.
nástup do práce
Jdu poprvé do zaměstnání a nevím jestli je potřeba příslušné potrvzení z Úřadu práce.
Dík - otázka upravena poradcem
Veronika
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, je to nutné. Slouží jako zápočtový list od předchozího zaměstnavatele.
CV a motivační dopis
Dobrý den,
dle vzoru CV na těchto stránkách patří do CV informace o rodinném stavu. Proč? Není to diskriminační údaj? - otázka upravena poradcem
Marianna
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, ve vzoru CV tento údaj uvádět nemusíte. Je to nepovinný údaj. Je na zvážení každého, zda svůj rodinný stav uvede, nebo ne.
ukončení zaměstnání
Dobrý den přeji, už jsem Vám psala, ale nic jsem zde nenašla, chtěla jsem poprosit jestli by jste mi mohla poradit. Pracuji na benzínové stanici od roku 2008 našemu zaměstnavateli odebrali benzínku letos v červnu, a převzala to nová šéfová. Předložila nám smlouvy od 1.7.2014 se zkušební dobou na tři měsíce. Nechtěla jsem to podepsat z důvodů, že mám nárok na odstupné, že mně může po třech měsících propustit a já budu bez práce i odstupného. Jelikož jsem chtěla mít práci tak jsem podepsala, jenže paní vedoucí mně teda propustila po dvou měsících, prý se snižují stavy. Tudíž nakonec jsem bez práce i odstupného jak jsem předpokládala, jde tohle nějak napadnout, aby mi bylo odstupné vyplácené?? Momentálně jsem na nemocenské, poprvé v životě, tak ani nevím od koho budu mít nemocenskou placenou, když jsem byla ve zkušební době. Moc prosím a nějakou odpověď jak to vše chodí děkuji Vám měj te se hezky nashle Marcela.
Marcela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, odpověděla jsem, jistě odpověď najdete. Nemocenskou budete mít placenou od stávajího zaměstnavatele.
práce a ZTP
Dobry den, jsem PID 3st.byla jsem doma,ale letos v dubnu mi zemrel manzel,tak jsem si nasla praci na 5h v chranene dilne,lehka manualni prace,abych prisla mezi lidi,hodne mi to pomohlo.V zamestnani mi vychazi vstric,ale mam stale obavy,aby mi pri pristim skoumani zdr.stavu nesnizili duchod.Mam se bat,nebo mohu byt v klidu.Dekuji
Jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Buďte v klidu, pokud je tato práce taková, jak píšete a odpovídá vašemu zdravotnímu stavu, není se čeho obávat.
zaměstnání a maminky
Dobrý den, mám dotaz,asi to bude znít špatně,ale jsem na ÚP, jsem samoživitelka, dostávám alespoň prozatím příspěvky od státu na bydlení apod. hledám práci, nyní mi ÚP nabídl VPP, minimální mzda tudíž cca 9000,- ,bohužel je to dnes dosti málo, a bohužel na příspěvkách dostávám více, ale trápí mě to že když bych nastoupila na rok na VPP,a měla cca 9500 s alimentama rázem se ocitnu ve finanční tíži,jelikož samozřejmě nebude již žádný nárok na příspěvek na bydlení apod. budu mít měsíčně o 3000 ,- míň ,jsem z toho zoufalá a nevím co s tím, že když odmítnu budu vyloučena z ÚP, ale když vezmu nebudu mít na nájem nebo na jídlo a ostatní, vím že to zní opravdu špatně ale pro mě tato práce na rok za min. mzdu nic neřeší, akorát na tom budu o dost hůř.nevím co dělat.,děkuji za odpověď
Eva
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pokud nenastoupíte, budete vyřazena z evidence, v tom máte pravdu. Doporučuji nastoupit, ale zároveň opravdu intenzivně hledat jiné místo za solidnější výdělek. Zkuste se zeptat, źda by při takovém výdělku opravdu došlo k tak drastickému snížení dávek. Můžete i požádat o zvýšení výživného od otce dítěte (dětí). Pokud je to skutečně tak, jak píšete, zkuste se domluvit s vaším zprostředkovatelem práce a situaci vysvětlit.
hledám práci
Dobrý den,
jsem evidovaná na úřadu práce od 1.8.2014. Zatím podporu nepobírám, mám 3 měsíční odstupné ze zaměstnání.První podpora bude vyplácena za listopad až v prosinci. Mám nabídku teď co žiji z odstupného na malou brigádu. Můžu si přivydělat, aby mi nesebrali podporu? Musím to hlásit na ÚP? - otázka upravena poradcem
Pavla
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, přivydělat si můžete, nesmíte si však vydělat více než 4200 Kč za měsíc. Ohlásit nástup na brigádu musíte.
ukončení zaměstnání
Dobry den, ke dni 31.3. 2014 mi byl ukoncen pracovni pomer z organizacnich duvodu. Rovnez jsem s byvalym zamestnavatelem podepsala dohodu o provedeni prace od 1.4.do 31.12.2014. V cervenci 2014 jsem nastoupila do pracovni neschopnosti, ktera mi bude ukoncena k 31.8.2014. Chtela bych se zeptat, mam po ukonceni pracovni neschopnosti narok na podporu v nezamestnanosti?Pokud ano, muzu soucasne pracovat na existujici dohodu o provedeni prace, nebo ji musim nejdriv ukoncit, a az pote se na UP evidovat? Dekuji moc, K.P.
Katarina p.
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

to, zda vám vznikne nárok na podporu nemohu říci, nevím, jak dlouho trval pracovní poměr. Je nutné splnit podmínku odpracovaných 12 měsíců v posledních 2 letech. DPP se do této doby nepočítá, pokud z výše výdělku nevznikla povinnost odvádět sociální pojištění. Jinak do evidence ÚP můžete, pokud výdělek z brigády nepřesahuje částku 4200 za měsíc.

rekvalifikace a vzdělávání
Dobry den ja bych se chtela zeptat jestli nevite nahodou od kolika se muze delat ridicak jako je jasne od 18 ale jestli to jde ze bych ho zacala delat pristi rok o prazdninach velkych a v zari mam narozeniny nevite jestli to jde? dekuju
nela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, tak toto opravdu nevím.
ukončení zaměstnání
Dobrý den, zaměstnavatel mi nepodepsal výpověď dohodou, trvá na 2měsíční lhůtě k 31. 10. Já potřebuji nastoupit 1.9. do nového zaměstnání. Vyhrožuje mi právníkem když nezaučím nástupce. Co mi hrozí v přírodě že od 1.9. nastoupím do nové práce? Dostanu výpověď pro hrubé porušení, to vím. Je ještě nějaké nebezpečí?
jana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Nemáte například dovolenou? Mohla byste ji čerpat a mezitím nastoupit k novému zaměstnavateli. Pokud nepřijdete do práce, dostanete výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně- úskalí je v tom, že pokud z nového zaměstnání odejdete dříve, než za půl roku, nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Navíc, pokud vašemu stávajícímu zaměstnavateli vaší nepřítomností vznikne škoda, může po vás vymáhat její uhrazení.
zaměstnání a maminky
chtela jsem se zeptat v roce 2013 presne 22.9. mi skoncila Rd a zamestnavatel mi nabidl rocni neplacene volno s tim ,ze za rok uvidime.Opet pro me nema misto a ja ted nevim na co mam narok jestli se nahlasit na UP ,jestli mam narok na odstupne atd.Dekuji za odpobed
petra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud pro vás nemá místo, pak je nutné, aby vám dal výpověď pro nadbytečnost. Při tomto typu výpovědi vám náleží odstupné dle zákona. Až tuto výpověď budete mít (po definitivním ukončení zaměstnání), přihlaste se na ÚP.
ukončení zaměstnání
Dobrý den,

děkuji za odpověď. A to jsem udělala nějak špatně, že jsem ji dala dohodou? To je takhle bývá, ne? Děkuji - otázka upravena poradcem
Jarka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
To je v pořádku, chybu jste neudělalala.
ukončení zaměstnání
Dobrý den, prosím Vás mám dotaz, pracuji na čerpací stanici od roku 2008, od července 2014 máme změnu majitele. Musela jsem tudíž podepsat novou smlouvu, na zkušební dobu tří měsíců. Nechtěla jsem přijít o práci. Teď dostanu k 31.8.2014 výpověď pro nadbytečnost, přijdu vlastně o práci i o odstupné, které jsem mohla dostat od bývalého zaměstnavatele. Mám nárok na podporu v zaměstnání? Můžete mi poradit, děkuji a nashle. :-)
Marcela
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, nárok na hmotné zabezpečení v nezaměstnanosti vám vznikne, nemusíte mít obavy.
hledám práci
Dobry den chtela jsem se zeptat jsem zamestnana pod agenturou byla jsem vedena na UP ,ale jelikoz jsem si vydelala vic jak 4000 odhlasila jsem se z UP a platim si zdravotni sama,ale jelikoz neni prace tak sme sme doma az nam zavolaji mam se hlasit na UP i kdyz si zdravot. Plaatim sama dekuji
Luciie
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Na ÚP se hlásit nemusíte, není to zákonná povinnost. Záleží jen na vás, jak se rozhodnete. To, že si sama platíte zdravotní pojištění je dobře.
hledám práci
Zdravím, jak je to s evidencí na úp. Musím vyplňovat i formulář na žádost o hmotné zabezpečení, když bych neměla nárok na podporu? Díky
Lenka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, se vším vám poradí přímo při prvním kontaktu na ÚP. Vše vám vysvětlí.
práce a ZTP
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaká organizace, která pomáhá lidem s hledáním práce, popř. s rekvalifikací. Je mi 52 let od narození špatně
slyším, nosím sluchadlo. Na úřadě práce jsem již přes rok vedena v evidenci, ale neporadí osobě se sluchovým postižením. Pokoušela jsem se jít na rekvalifikaci, ale musela jsem ji ukončit z důvodu vysokého hluku z ulici. Na koho se obrátit. Děkuji


- otázka upravena poradcem
Marta
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, ve vašem případě doporučuji využít služeb společnosti APPN, která poskytuje vynikající servis sluchově postiženým na trhu práce. Dokonce zajišťuje i osoby pro zácvik na novou práci, doprovází na pracovní pohovory apod. Zkuste se podívat na www.appn.cz.
hledám práci
Mám základní vzdělání, byl jsem přihlášen na ÚP. Asi po dvou měsících jsem nastoupil na HPP. Z něj jsem však asi po měsíci odešel. Znovu jsem se na ÚP nenahlásil. Momentálně jsem bez práce. Musím si platit zdravotní a sociální pojištění. Co byste mi doporučila? Mám vůbec na nějakou úhradu nárok?
Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Milda
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Za dobu, kdy nejste ani zaměstnán a ani v evidenci ÚP opravdu musíte uhradit zdravotní pojištění (ukládá to zákon), sociální si hradit nemusíte. A to z vlastní kapsy.

Pokud nechcete dále platit pojistné sám, musíte buď nastoupit do práce v klasickém pracovním poměru, nebo se znovu zaevidovat na ÚP.

rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den.
Jsem veden na ÚP v Liberci, žádal jsem o rekvalifikaci, v září jdu na úvodní schůzku. Na výběr je asi z 6 možných kurzů. Mne zaujala nabídka ŘP sk. C a profesního průkazu, jelikož celý život jezdím s dodávkou do 3.5 tuny, kde stačí ŘP sk. B. Nicméně můj dotaz spočívá v tom, že řidičák a profesní průkaz jsou dva samostatné (oddělené) kurzy. Je možnost udělat si je oba najednou či nikoli? Protože řidičák bez profesního průkazu je skoro k ničemu a potřebuji příslib od budoucího zaměstnavatele? Děkuji. Pěkný den. - otázka upravena poradcem
Martin J.
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Již zodpovězeno.
zaměstnání a maminky
Dobrý den, do konce tohoto roku jsem na rodičovské dovolené. Po ní nastupuji zpět do zaměstnání. Již nyní pro svého zaměstnavatele pracuji na DPP - do konce roku. Z několika důvodů se rozhoduji zda se přihlásit na výběrové řízení v místě bydliště. Nástup je již letos. Je možné, abych ukončila rodičovskou dovolenou dříve? Lze DPP a HPP ukončit ihned? Děkuji Vám za odpověď.
nástup v nové práci
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Při rodičovské dovolené (pokud je dítěti více než 2 roky) si můžete vydělat jak chcete a nemusíte ji ukončit. Na to, zda to lze a jak to provést se zeptejte úřadu, který vám rodičovský příspěvek vyplácí. DPP můžete ukončit hned písemnou formou a HPP musíte ukončit klasicky dle zákoníku práce.
nástup do práce
Dobrý den,
prosím o informaci k problematice převodu pracovníka mezi organizace při ukončení činnosti jedné z organizací. Pracuji jako technik pro svoji mateřskou společnost , která vykonává v areálu nemocnice smluvně podloženou správu technických zařízení. Pracovní smlouvu jsem podepsal se svoji mateřskou společností přibližně rok před vznikem kontraktu. Následně jsem začal působit v nově založeném středisku údržby, kam byli převedeni pracovníci údržby , kteří tuto činnost vykonávali jako zaměstnanci nemocnice . Kontrakt nyní končí po 4 letech na základě končící platnosti smlouvy a nemocnice si nárokuje i moje převzetí společně s převedením svých bývalých zaměstnanců. Prosím o informaci, zda má nemocnice nárok na můj převod i když jsem nikdy nebyl jejich zaměstnancem a případně jaké jsou možnosti se takovému postupu bránit. Neuvažuji o změně zaměstnavatele navíc přechodem by se rovněž změnila moje pracovní pozice .

Děkuji
S pozdravem
Jiří Pospíšil
t. 605174155
jirip@cmail.cz
- otázka upravena poradcem
Jiří Pospíšil
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pokud stávající zaměstnavatel funguje a existuje, nemusíte přestupovat k novému. Požádejte o pomoc svého stávajícího zaměstnavatele, který se o vás postará.
hledám práci
Dobrý den,

před 2 roky jsem ukončil OSVČ a odjel hledat práci do zahraničí. Po dvou letech neustálých a neúspěšných pokusech o zaměstnání jsem se vrátil zpět do České republiky a našel jsem si práci, ale podmínkou je být přihlášený na Úřadu práce. Chci se zeptat, co mě čeká, když po dvou letech přijdu na Úřad práce jako uchazeč o zaměstnání, zařadí mě do evidence uchazečů? - otázka upravena poradcem
Robin
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ano, do evidence budete zařazen, jen vám zřejmě nevznikne nárok na vyplácení hmotného zabezpečení.
zaměstnání a maminky
Dobrý den, jsem matka na rodičovské a ráda bych si dodělala školu, bohužel finanční situace mi to neumožňuje. Je možné si zažádat o příspěvek na školu? (mám dvě děti a do práce bych se měla vrátit za 18 měsíců) Do dosavadní práce to nebude možné, nemám možnost pracovat na částečný úvazek. Jednalo by se o dodělání Bc. Dva roky mám již odstudované.
Veronika
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

tato situace nelze hodnotit jako klasická rekvalifikace schválená ÚP, takže z této strany byste nemohla čekat pomoc. Zkuste požádat fakultu o sociální stipendium.

hledám práci
Dobrý den,

nemám práci a nabídla se mi práce jen přivýdělek na DPP za 5.000 Kč, to bych se asi nemohl zaevidovat na úp nebo být veden, když mám takovýhle výdělek už, že? Mám tomu rozumět, že si z toho sám musím odvést Zdr.poj? Díky - otázka upravena poradcem
Lukášhl
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

při této částce přivýdělku budete vyřazen z evidence uchazečů ÚP z důvodu "nástupu do zaměstnání". Pokud takto pracovat budete, budete se opravdu muset přihlásit k platbě zdr. pojištění sám.

ukončení zaměstnání
Dobrý den,
naskytla se mi nová,pro mě v mnohém výhodnější pracovní příležitost. V současném zaměstnání jsem nyní pět měsíců,pracovní poměr tedy nemohu ukončit ze dne na den jinak než dohodou,na kterou zaměstnavatel nepřistoupí. Napadla mě jedna né zcela morální věc a to je říci zaměstnavateli,že nastupuji na vysokou školu,někde jsem slyšela,že zaměstnavatel nesmí bránit zaměstnanci ve studiu,ale nevím či je to pravda a zda ti neplatí jen pro dálkove studium. Dále pak jestli je to třeba nějak prokázat? Asi ano,že? Nový zaměstnavatel na mě bohužel dva měsíce počkat nemůže. Děkuji za radu. - otázka upravena poradcem
Veronika
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

pokud víte, že vás zaměstnavatel nepustí na dohodu, zřejmě už o vašich plánech jít pracovat jinam ví. Pak tedy je jasné, že prohlédne úhybný manévr, který plánujete. Navíc je oprávněn chtít po vás rozhodnutí o přijetí na VŠ...

Jděte s barvou ven, zkuste se dohodnout na kratší výpovědní době, dočerpejte dovolenou a v průběhu jejího čerpání nastupte na nové místo.

zaměstnání a maminky
Dobrý den,
mohu se zaregistrovat na pojišťovně jako matka pečující o dítě do 7 let a zároveň mít živnostenský list?

Pokud bych byla OSVČ a zároven takto nahlášená na pojištovně, je možno mít brigádu na dohodu o pracovní činnosti?

Děkuji. - otázka upravena poradcem
Petra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, jakékoliv změny týkající se OSVČ (tedy i zahájení), musíte ZP hlásit. Být OSVČ a zároveň mít DPČ mít samozřejmě můžete.
rekvalifikace a vzdělávání
, aDobry den.
Jsem veden na UP v Liberci, zadal jsem o rekvalifikace, v zari jdu na uvodni schuzku. Na vyber je asi z 6 moznych kurzu. Mne zaujala nabidka RP sk. C a profesniho prukazu, jelikoz cely zivot jezdim s dodavkou do 3.5 tuny, kde staci RP sk. B. Nicmene muj dotaz spociva v tom, ze ridicak a profesni prukaz jsou dva samostatne kurzy. Je moznost udelat si je oba najednou nebo nikoli? Protoze ridicak bez profesniho prukazu je skoro k nicemu a potrebuji prislib od budouciho zamestnavatele? Dekuji. Pekny den. - otázka upravena poradcem
Martin J.
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, vždy záleží na tom, jakou dohodu s příslušným ÚP sepíšete. V některých oprávněných případech je možno dělat oboje najednou, ale každý úřad si vede svoji agendu. Bude nejlépe se obrátit na oddělení poradenství a domluvit se.
nástup do práce
Dobrý den ,
Spadla jsem ze schodů a mám neschopenku .Volali mi z práce, že potřebují mé čestné prohlášení , že se mi úraz nestal v práci .Spadla jsem když jsem měla volno.
K čemu to tedy potřebují ?Děkuji za odpověď - otázka upravena poradcem
P.K.
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, pokud se to stalo v době volna, mohou pro vás to čestné prohlášení chtít z důvodu opatrnosti před kontrolou bezpečnosti práce apod.
ukončení zaměstnání
Jsem nyní OSVČ, ale jelikož příjmy z této činnosti dosahují poslední měsíce pouze něco okolo 7000Kč, zvažuji se zaregisrovat na ÚP. Tyto peníze mě posílá firma na účet/ je to multilevlová firma / a nemám jiný zdroj příjmů. Z techto 7000Kč zaplatím soc.a zdrav a zbyde mě okolo 3000Kč. Lze to tak udělat či nikoliv? Pozastavila bych svoji činnost, ale výše uvedené přimy budu však mít.
Blanka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Do evidence ÚP nemůžete být přijata, dokud živnost nepozastavíte nebo neukončíte. Pokud i pak budete mít příjmy, budou zřejmě na základě dohody o zprostředkování apod., jinak jsou to vlastně peníze načerno. V každém případě, pokud váš příjem přesáhne 4200 Kč měsíčně, nemůžete být  do evidence přijata.
rekvalifikace a vzdělávání
Dobrý den,
1.jen nárok na výplatu nemocenské v době pobírání podpory při rekvalifikaci? případně prodlužuje se o tuto dobu rekvalifikace?
2.úchazeč evidovaný na UP má možnost schválení rekvalifikace v hodnotě 50tis jednou za 5 let?

- otázka upravena poradcem
kateirna
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

nemocenská neprodlužuje rekvalifikaci. Vždy musíte splnit alespoň uřčitou část docházky. Vyjímkou je dlouhodobá nemoc, pak se rekvalifikace z důvodu nemoci zastavuje.

2. Jako první je třeba říci, že rekvalifikace není nároková! Vždy záleží na tom, co vám ÚP schválí a jakou dohodu s ÚP sepíšete.

ukončení zaměstnání
Dobrý den,

odešla jsem dohodou, jdu do nové práce. Odstupné mi žádné nedali, měl jsem na něj nárok? NIC MI sami neřekli, že by mi ho měli dát.... - otázka upravena poradcem
David
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ne, pokud jste podal výpověď dohodou, nemáte na žádné odstupné nárok.
nástup do práce
Dobrý den, jak postupovat pokud mi zaměstnavatel předložil pracovní smlouvu na zkušební dobu, tu jsem podepsal a zkušební doba skončila. Teď jsem již 6 týdnů zaměstnán ,,bez jakékoliv jiné smlouvy" která se údajně připravuje. Problém je že závázky ohledně platu dodržel pouze v době zkušební, výplata mimo zkušební dobu mi přišla o 5tis hrubého nižší. Může vůbec tohle zaměstnanvatel udělat, aniž bych nic nepodepsal a on mě neinformoval o srážce platu, protože tohle bych nikdy nepodepsal, že budu po zkušební době brát ještě míň. - otázka upravena poradcem
Olda
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, zřejmě se ve vašem případě jednalo ne o zkušební dobu, ale o nějaký kratší pracovní poměr. Za normálních okolností platí zkušební doba jako součást platné a sepsané pracovní smlouvy, která po uplynutí zkušební doby dále pokračuje za sjednaných podmínek. Pokud tedy nemáte platnou pracovní smlouvu, pracujete na černo a zaměstnavatel vás také zaměstnává načerno. Doporučuji uvést vše ihned do pořádku.
zaměstnání a důchody
dobry den,
uz ziju v Anglii 7 let, patim socialni pojisteni 6 let, cetla jsem, ze o duchod z Anglie si muzu pozadat v 68 letech, ale musi se mi pocitat 10 let odvadeni socialnich(zdravotniho) pojisteni, ale zapocitavaji se tam I 3 roky 16,17,18. Je mi 30 let. Ale ted nevim jestli se mi zapocitaji taky, protoze jsem v techto letech bydlela u nas v krajine. Nikdo mi s timto v Anglii nevi poradit, proto se obracim na vas. Dekuji - otázka upravena poradcem
Zuzana
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, vzhledem ke složitosti vašeho případu vám doporučuji, abyste se obrátila přímo na OSSZ, kde vám bude přesně sděleno, jak si vaše záležitost stojí a případně, co je nutné doložit.
nástup do práce
Dobry den zamestnavatel mi vyhrozuje nahradou skody protoze jsem neprisla do prace.byla jsem na pohotovosti a doktor me s okamzitou platnosti poslal na pn
blanka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, záleží na tom, zda jste dodržela všechny náležitosti, které vám ukládá zákon. Tedy zda jste včas informovala svého zaměstnavatele o vašem odchodu na PN a doručila mu neschopenku v zákonné lhůtě. Pak Vám nemůže přikázat náhradu škody.
ukončení zaměstnání
Dobry den, pracuji v zamestnani, kde se pracuje v noci od 2.hodin. Nyni jsem se prestehovala z osobnich duvodu mimo dosah dojizdeni. Musim proto dat okamzitou vypoved, protoze se nemohu na tuto nocni hodinu dostat do zamestnani. Jakou mam napsat vypoved a jakou podporu pak mohu dostat? Dekuji za odpoved
Irena
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Podejte výpověď dohodou. Zřetelně vyznačte, že ji podáváte z důvodu přestěhování se a tím pádem nemožnosti dojíždění na směny. Pak byste měla dostat podporu v plné procentní výši.
práce a ZTP
Prosím jak je to s re kvalifikaci,inval.jsem od 23let,né vlastni vinou,má původní profese-servírka.po úraze amputace2-5prstu dominantní ruky,veliké problémy s uplatněním na prác.trhu,několikrát dotaz na UP,ohledně rekvalifikaceodpovědi,najděte si rakreditovanou,záplat té si ji,pak rozhodne jestli vám ji proplatíme,nejvíc mě dostalo-proč nese dítě doma jako ostatní inval.ID mi byl přiznán,kvůli úrazu ruky v r.1991,odté doby se přidaly další zzdráv.problémy-astma,hypertenze,nemoci páteře,autoimunitní ne duchy,mám právo požádat o proskoumání mého zdráv.stavu a stupně invalidity.děkuji za odpovědi,když jsem žádala o FIN.pomoc,soc.pracovnice se hodně divila,že mi nikdo nedává nic za trvalé následky,v r.91kdy jsem měla prác.úraz mi bylo firmou vyplaceno,odškodné,bolestné,ztráta na vydělku-vše dohromady jednorázově 50tis,to bylo vše
darina garan
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, zřejmě jste psala dotaz velmi narychlo a některé části mi jsou málo srozumitelné. Je jasné, že pokud se váš zdravotní stav zhoršil, můžete zažádat o přezkum a případné přiznání vyššího stupně invalidity. Pokud byl váš původní úraz uznán jako pracovní, pak byste měla nějaké kompenzace za trvalé následky pobírat. Ale vzhledem ke změnám zákonů a dalších předpisů vám doporučuji se v této otázce obrátit na právníka.
práce a ZTP
Dobrý den,jsem in val.1stup.smlouva u zaměstnavatele na dobu určitouLeden-červenec.od 24.7 ne mocenská,31.7ukončeníPP.zatím zap.list,nebyl vystaven,nemocen.trvá,jak postupovat,nenaletět.Děkuji za odpověď
darina garan
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Klidně maroďte dále, zápočtový list bude vystaven po ukončení nemocenské. Pak se můžete hlásit do evidence ÚP, nebo nastoupit na jiné místo.
zaměstnání a maminky
Dobrý den,
končím pomalu mateřskou dovolenou a snažím se sehnat práci...rozkoukávám se po portále práce.cz a jobs.cz....ale niky nemám žádnou odezvu...můžete mi prosím poradit, jaké další portály se dají použít...nebo něco z denního tisku?...Vůbec netuším, jak postupovat...
Děkuji - otázka upravena poradcem
Pavlína
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová

Hezký den,

zkuste např. i jobDNES.cz. Pokud jste zadala svůj životopis, doporučuji ho nejméně 1x týdně v těchto databázích aktualizovat, aby "nezapadl". Nespoléhejte jen na portály. Aktivně se rozhlédněte po okolí vašeho bydliště, čtěte i místní tištěnou inzerci. Jděte se přímo zeptat, pošlete životopis do firem, které by vás pracovně zajímaly. Poproste známé, zda o nějaké práci nevědí....

ukončení zaměstnání
Zdravím. Jsem asi rok na neschopence se zády. Kvůli tomuto omezení nemohu vykonávat nadále svoji práci. Tedy budu muset odejít asi dohodou, protože bych asi už 2 měsíce s výpovědní lhůtou nezvládl. Je toto řešení nejlepší, povězte? A mám nárok vůbec na odstupné, když uvedu důvod? Děkuju mockrát
Eda
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Doporučuji dát výpověď dohodou s tím, že je tato výpověď podávána ze zdravotních důvodů (kvůli výši případné podpory). Nárok na odstupné vám nevznikne.
hledám práci
reaguji na předchozí příspěvek. Jde to teda udělat tak, že se zaregistruju na úp třeba na 3 měsíce a pak prostě si nejsem jista, jak se nechat vyřadit z té evidence úp. To mám prostě přijít na přepážku a říct referentce, už nechci aby jste za mne platili zdravotní - budu si ho platit sama?? Co musím doložit pak na úp a pak na pojišťovně? Děkuji
Lůca
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, ano, tak to je. Pokud chcete ukončit evidenci, můžete z ní odejít bez udání důvodu. Učiňte tak raději přímo při jednání s referentkou, vystaví vám potřebné doklady a jiné náležitosti. Potom si budete hradit zdravotní pojištění sama-musíte to ohlásit zdravotní pojišťovně a přihlásit se jako plátce. Doložit na ÚP nemusíte nic, na ZP doložíte ukončení evidence na ÚP, které vám při odhlašování bude vydáno.
ukončení zaměstnání
dOBRÝ DEN, já mám smlouvu na dobu určitou. Teď mi končí v září. Prodlužuje se smlouva automaticky na dobu neurčitou? Já tam totiž už být nechci, ale práci novou dosud nemám. Musím dávat výpověď nebo prostě počkat až mi smlouva skončí a jít na úp? Děkuji
Michael
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Ne, smlouva na dobu určitou vyprší ke sjednanému datu. Žádnou výpověď dávat nemusíte, počkejte na její skončení a pak se můžete zaregistrovat nebo nastoupit do jiného zaměstnání.
ukončení zaměstnání
Dobrý den, již dva roky neustále dostávám výplatu výrazně po smluvně dohodnutém termínu ( 15.tého) a ještě po kouscích. Nikdy nevíme, kdy peníze dostaneme, zaměstnavatel neustále opakuje jak se to už příští měsíc nestane a že "musíme vydržet" a podobně a že peníze přiveze zítra, a z toho zítra je pak celý týden. Už jsem psychicky vyčerpaná, demotivovaná a už mám sehnanou jinou práci, kde můžu nastoupit hned ale problém tkví v tom, že současný zaměstnavatel si dává pozor na to, aby se nezpozdil více jak do termínu, kdy bych měla právo na okamžité zrušení pracovního poměru. Na dohodu nepřistoupí, poněvadž do té firmy nechce nikdo nový jít pracovat a dělám práce pomalu za tři lidi. Je nějaké východisko když už to trvá takhle dlouho? - otázka upravena poradcem
Tereza Nedvědová
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Nejjednodušším východiskem je podat klasickou výpověď. Ještě před vypršením výpovědní lhůty si vybrat veškerou dovolenou, na kterou máte nárok a v době čerpání takové dovolené nastoupit do jiného pracovního poměru.
zaměstnání a maminky
Dobrý den. 22. 8. 2014 mi končí rodičovská dovolená. Můj zaměstnavatel přepsal firnu na tzv. bílého koně a odčerpal veškerý majetek. Insolvence proběhla ( trvalo to snad 3 roky) a dnes čtu v insolvenčním rejstříku mimo jiné, že: Zápis v rejstříku ukončen ke dni 6.2.2013. PSSZ po mne nyní žádá informace, doklady zda jsem nebo nejsem zaměstnancem firmy. Nemám co předložit, zaměstnavatel roky nekomunikuje. A insolvenční správce mi napsal, že mi nemá jak pomoci, že firma nepředala nic k účetnictví, ani o zaměstnancích. Na úřadě práce se mnou nechtějí jednat, dokud nebudu mít v ruce zápočtový list, výpověď apod.. Prý evidence není za těchto podmínek možná. Oblastní inspektorát mi doporučil dát insolvenčnímu správci výpověď z pracovního poměru....ale čtu na justici.cz, že dostal zaplaceno a byl vymazán a hned zase zapsán 14.6. 2013. Můžete mi poradit?
Světla
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, odpověď je velmi složitá. Doporučuji dále spolupracovat s inspektorátem a případně i s právníkem. Opravdu vám nezbyde, než podat výpověď. Pak už to půjde se registrovat, zvlášť pokud výpověď ukončí poměr před skončením rodičovské. V takto složitých případech doporučuji konzultovat věc přímo i s právníkem.
nástup do práce
Dobrý den, chtěla bych se zeptat...v červnu sem dokončila studium na VOŠ,do konce srpna jsem evidovana jako student, tento týden nastupuji do práce-chtěla bych se zeptat jestli musím jít na ÚP nahlásit že nastupuji do práce, nebo jestli je to povinnost zaměstnavatele. Děkuji
Petra
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Pokud jste evidována na ÚP, pak tuto povinnost máte vy. Pokud tam evidována nejste, vše zařídí zaměstnavatel.
ukončení zaměstnání
Dobrý den.
Měla jsem smlouvu na dobu určitou.Ta skončila 30.7.2014 Od 4.7.2014 jsem na nemocenské,musím se přihlásit na UP?A komu poslat nemocen.lístek
Děkují - otázka upravena poradcem
Zdenka
Handicapovaná plavkyně Běla Třebínová
Hezký den, "lístek na peníze" doneste svému bývalému zaměstnavateli. Na ÚP se hlašte až po skončení nemocenské.